Ajansmetre, Proje Dükkanı tarafından Görkem Öztürk danışmanlığında 2010 yılında üretilmiş %100 web tabanlı bir uygulama yazılımıdır.

Proje Dükkanı, 2007 yılında kurulmuş olup, bir çok farklı işletme için, projeler üretmektedir. Görkem Öztürk Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Anabilim Dalı mezunu olup 15 yıla yakın süredir pazarlama iletişimi, reklamcılık ve kurumsal iletişim alanlarında çeşitli pozisyonlarda görev yapmıştır. 2004 yılında R2D2 Reklam Ajansı'nın kurucu ortakları arasında yer almıştır.

Ajansmetre’nin hitap ettiği reklamcılık sektöründe faaliyet gösteren freelancer'lar ve ajansların bugünkü rekabet ortamındaki en önemli endişesi iş üretim süreçlerinde verimlilik ve karlılıktır. Tıpkı reklam sektöründe olduğu gibi insan kaynağı bazlı faaliyet gösteren birçok işletmenin sorunu yine aynıdır, çünkü insan kaynağının nasıl kullanıldığı konusu işletmenin verimliliğini ve karını etkileyen en önemli unsurdur.

Proje Dükkanı reklamcılık sektörünün profesyonellerinden gelen talepleri ve Türkiye dışında gelişen dinamikleri takip ederek “Ajansmetre”yi üretmiştir. Ajansmetre’nin üretim sürecinde uzman analist ve yazılım mühendisi ekibine, reklam ajansı sahipleri ve yöneticileri de bilfiil dahil olmuştur. Kullanıcı odaklı, basit, anlaşılır, kullanırken vakit kaybettirmeyecek ve kolay öğrenilebilir bir sistem geliştirmek için reklam ajansları yöneticileri ve sektör çalışanları ile birlikte iş süreçleri değerlendilmiş ve simülasyonlar yapılarak ürün geliştirme süreci tamamlanmıştır. Reklam ajansları, freelancer’lar ve benzer yapıda çalışan birçok işletmenin katıldığı demo süreçleri sonucunda Ajansmetre üretim süreci tamamlanmış ve işletmelerin hizmetine sunulmuştur.